ملخ سرخ رنگ

در روايات اسلامي ملخ سرخ رنگ يكي از نشانه‌هاي زمان ظهور قائم(ع) ذكر شده است.

امير المومنين (ع) فرمود : در بين دستان قائم (در زمان ظهور ايشان) مرگ سرخ و مرگ سفيد مي‌باشد . و ملخ به جا و نابجا قرمز به رنگ خون مي‌باشد . همانا كه مرگ سرخ شمشير است و مرگ سفيد طاعون و وبا . الغيبة للطوسي ص 438 . ارشاد المفيد ص 359 . الغيبة للنعماني ص 277

در قرآن كريم نيز از ملخ به عنوان يكي از نشانه‌هاي بلا و حادثه ذكر شده است..

فَأَرْسَلْنَا عَلَيْهِمُ الطُّوفَانَ وَالْجَرَادَ وَالْقُمَّلَ وَالضَّفَادِعَ وَالدَّمَ آيَاتٍ مُّفَصَّلاَتٍ فَاسْتَكْبَرُواْ وَكَانُواْ قَوْمًا مُّجْرِمِينَ (اعراف 133 )

پس بر آنان طوفان و ملخ و كنه ريز و غوكها و خون را به صورت نشانه‌هايى آشكار فرستاديم و باز سركشى كردند و گروهى بدكار بودند..

شايد بدترين نوع آفتي است كه مي‌تواند به مزارع بشر حمله ور شود.

ملخ يكي از آفات مزارع كشاورزي و البته در بعضي موارد بسيار نادر هم براي از بين بردن آفات ديگر مفيد هست. آفت ملخ هر 4سال يكبار به حالت طغياني در مي‌آيد، علت اين امر بالا بودن ميزان بارنگي ساليانه مي‌باشد كه رشد گياهان زياد شده و رنگ سبز آن باعث تحريك توليد مثل بالاي ملخ‌ها مي‌شود. بعد از يك سال كه كمبود غذا به وجود مي‌آيد براي پيداكردن غذا دست به مهاجرت دسته جمعي مي‌زنند كه با حمله به مزارع زيان‌هاي زيادي وارد مي‌كند. تشكيل دسته‌هاي بزرگ ملخ تابعي از شرايط مناسب آب و هوايي است و در برخي از سال‌ها و برخي مناطق رخ مي‌دهد. علت تشكيل اين دسته‌ها و نحوه پيش‌بيني آن هنوز به خوبي روشن نيست.

http://www.squidoo.com/locust-friend-or-foe?utm_source=google&utm_medium=imgres&utm_campaign=framebuster

ولي نوعي از ملخ در يكي دو سال اخير يافت شده كه اصطلاح انگليسي آن Red Locusts يا ملخ سرخ رنگ مي‌باشد. اين نوع ملخ حتي در نگاره‌هاي باستاني هم ذكر شده شده كه در اين تصاوير ممشاهده مي‌شوند. چنين به نظر مي‌رسد كه در سنگ نگاره‌اي مربوط به هزار سال پيش از ميلاد اين نوع ملخ‌ها باعث از بين رفتن مزارع و نابودي بسياري از مردمان گشته‌اند. بعضا ملخ‌ها به رنگ قهوه‌اي هم وجود دارند كه از انباشتگي آنان قرمز رنگ بنظر مي‌رسد ولي ما اينجا از ملخ‌هايي حرف مي‌زنيم كه كاملا سرخ رنگ و مانند خون هستند.. استعاره‌اي در اين‌باره در انجيل متي هم ذكر شده است كه در جايي آنرا تشبيه به موجودات زره پوش و جنگنده مي‌كند.

ملخ هاي سرخ رنگ در سه سال اخير در كشورهاي شرق آفريقا و آسياي مركزي در يمن و بحرين و عربستان هم ديده شدند. در مورد آنان هيچ سمي كارساز نيست و در عرض مدت كوتاهي دوباره تكثير پيدا مي‌كنند.

جالب اين جاست كه بدانيد آنها نسبت به جثه‌ي بزرگ خود تغذيه‌ي كمي دارند. گويا منتظر هستند تا با يك فرمان عمليات خود را آغاز كنند.. در روايات اسلامي ملخ سرخ رنگ يكي از نشانه‌هاي نزديكي ظهور قائم ذكر شده است. موضوع قابل تأمل اين است كه اين ملخ‌ها در خارج از فصل خود هم ديده شده‌اند كه اين بسيار عجيب مي‌باشد.

 

 

اشتراک گذاری
Share