روایات در مورد فتنه تقلید

امام علی (ع) فرمود : کجایند کسانى که پنداشتند که راسخون در علم، غیر از ما اهل بیت هستند؟ همانا آنها بر ما دروغ مى بندند و بر ما ستم روا مى دارند.

نهج البلاغه، ج 2 ص 27 . خطبه 144
———————————–

امام باقر (ع) فرمود : ما راسخون در علم هستیم و ما تاویلش را می دانیم.
وسائل الشیعة ج27 ص 198

امام صادق (ع) فرمود : راسخون در علم امیر المومنین (ع) و امامان (ع) از فرزندان ایشان می باشند.
اصول کافی ج 1 ص 213 . وسائل الشیعة ج 27 ص 179
———————————–

یعقوب بن شعیب گوید : به امام صادق (ع) عرض کردم : چون براى امام حادثه ای اتفاق افتد (وفات نماید) مردم چه کنند ؟ فرمود : قول خداى عزوجل کجاست که مى فرماید : پس چرا از هر گروهی ، طایفه ای از آنان کوچ نمی کنند تا در دین آگاهی پیدا کنند ، تا هنگام بازگشت به سوی قوم خود آنها را هشدار دهند ، بلکه خودداری کنند . سفر کنندگان تا زمانی که در طلب هستند معذورند و آنها که در انتظارند ، تا زمان بازگشت یاران خود معذورند.

اصول کافی ج 1 ص 378
———————————–

عبد الاعلى گوید : از امام صادق (ع) راجع به قول عامه پرسیدم که گویند : رسول خدا (ص) فرموده : هر که بمیرد و امامى نداشته باشد ، به مرگ جاهلیت مرده است . فرمود : درست است به خدا . عرض کردم : امامى وفات کرده و مردى در خراسان است ، و نمی داند وصى او کیست ، همین دورى از امام براى او عذر نیست ؟ فرمود : براى او عذر نیست . همانا چون امامی بمیرد ، وصیش، حجت بر کسانى که در شهر او هستند خواهد بود . و بر کسانی که در شهر امام نیستند ، چون خبر وفات او را شنیدند ، لازم است کوچ کنند ، همانا خداى عزوجل مى فرماید : پس چرا از هر گروهی ، طایفه ای از آنان کوچ نمی کنند تا در دین آگاهی پیدا کنند ، تا هنگام بازگشت به سوی قوم خود آنها را هشدار دهند ، بلکه خودداری کنند/

اصول کافی ج 1 ص 378
———————————–

امام رضا (ع) فرمود : خداوند می فرماید : از اهل ذکر بپرسید اگر نمی دانید و می فرماید: پس چرا از هر گروهی ، طایفه ای از آنان کوچ نمی کنند تا در دین آگاهی پیدا کنند ، تا هنگام بازگشت به سوی قوم خود آنها را هشدار دهند . پس همانا که بر شما سؤال کردن و رجوع به ما ، واجب و فریضه می باشد.

تفسیر عیاشی ج 2 ص 261 . بصائر الدرجات ص59، بحار الانوار، ج 23 ص 183
———————————–

مفضل گوید از امام صادق (ع) شنیدم که مى فرمود : بر شما واجب است که در دین خدا دانشمند شوید و صحراگرد نباشید ، زیرا آنکه در دین خدا دانشمند نشود ، خدا روز قیامت به او توجه نکند و کردارش را پاکیزه نشمارد.

اصول کافی ج 1 ص 31
———————————–

امیر المومنین امام علی (ع) درباره گفتار خداوند عزوجل ، از اهل ذکر بپرسید اگر نمی دانید، فرمود : اهل ذکر ما هستیم .
( کنز الفوائد ص 162 . بحار الانوار ج 23 ص 186)

امام علی (ع) فرمود : همانا ذکر رسول الله (ص) می باشد و ما اهل ایشان هستیم .
(بحارالانوار ج 23 ص 184)

امام باقر (ع) درباره گفتار خداوند متعال ، از اهل ذکر بپرسید اگر نمی دانید فرمود : رسول الله (ص) و اهل بیت (ع) ایشان همان اهل ذکر هستند و آنها امامان هستند.
(بصائر الدرجات ص60، بحار الانوار ج 23 ص 179)

امام صادق (ع) درباره آیه ی ، {فَسْأَلُواْ أَهْلَ الذّكْرِ إِن كُنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ} ، فرمود : ذکر، محمد (ص) است و ما اهل ایشان هستیم و ما سؤال شوندگانیم .
(بصائر الدرجات ص 60 . بحار الانوار ج23 ص 179)

امام رضا (ع) فرمود : خداوند متعال می فرماید : از اهل ذکر بپرسید و ایشان امامان می باشند اگر نمی دانید . پس بر آنها واجب است که از ایشان بپرسند .
(بصائر الدرجات ص 62، بحار الانوار ج 23 ص 176)
———————————–

امام حسن عسکری (ع) فرمود : امام صادق (ع) فرمود :
(بین عوام ما و علمای ما و عوام یهود و علمای یهود ، از جهتی شباهت و از جهتی فرق است . اما شباهت آنها اینکه همانا خداوند عوام ما را به خاطر تقلید از علمایشان مذمت فرموده ، همانطور که عوام آنها را مذمت فرموده است …)

الاحتجاج ج 2 ص 263

اشتراک گذاری
Share

0 comments on “روایات در مورد فتنه تقلیدAdd yours →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *