مسیر تحقیق برای شناخت یمانی

پیامبر خدا (ص) دوازده امام را با نام به عنوان جانشین خویش و امامِ مردم معرفی نموده اند. این موضوع بین شیعیان امامی مورد اتفاق و مقتضایِ روایات متواتر است. در بین اهل سنت نیز دوازده خلیفه قریشی در روایات متعدّد آمده و در روایات دیگری نیز به دوازده امام (بدون ذکر نام ایشان) اشاره شده است. ششم: پیامبر خدا (ص) دوازده انسان پاک با عنوان “مهدیین” از نسل امام دوازدهم (ع) را به عنوان اوصیاء و جانشینان واجب الاطاعه خود در آخر الزمان معرفی نموده اند تا به ترویج و تحکیم دولت عدل مهدوی بعد از امام محمد بن الحسن (ع) بپردازند. مطابق روایات، لقبِ «مهدی» نامی است مشترک میان بیست و چهار وصیِّ رسول خدا (ص): دوازده امام معصوم (ع) و دوازده وصیّ امام مهدی (ع).

این موضوع مورد قبول برخی از عالمان شیعی است همچون شهید محمد صدر در کتاب تاریخ پس از ظهور و آقای کورانی در کتاب معجم موضوعی احادیث امام مهدی (ع) که هر دو از محقّقان عرصه مهدویت به شمار می روند و پیش از دعوت یمانی این موضوع را طرح و پذیرفته اند. (و دیگران همچون: سیدکاظم حائری، نمازی، محدث نوری)

در واقع روایات از نظر صدور و دلالت برای ایشان قطع آور بوده است. روایاتی که به صراحت یا اشاره، امر مهدیین از نسل امام مهدی (ع) را بیان کرده اند بسیار زیاد هستند، ملاحظه ی مجموع آن ها و ضمیمه ی عبارات مختلف ما را به یقین می رساند اهل بیت (ع) این موضوع مهمّ را بیان کرده اند. علمای متقدّم همچون صدوق و مفید و سید مرتضی و… نیز به احتمال استمرار خلفای الهی بعد از امام مهدی (ع) اشاره کرده و هرگز آن را ردّ نکرده اند، با اینکه تمامی قرائن و اشارات و تصریحات روایی راجع به این موضوع در زمان ایشان در یک فصل گرد هم نیامده بود.

به عنوان نمونه بنگرید به:

صدوق، کمال الدین، ج1،ص77 و مفید، ارشاد، ج2، ص387 و سید مرتضی به نقل از: بحار الانوار، ج53، ص149، تعلیقه و…

در این زمینه سوالی برای بسیاری از مومنین مطرح است: چرا گذشتگان ایمان به این موضوع نداشتند؟ آیا آنان از صراط مستقیم منحرف بودند؟ چرا اهل بیت (ع) به صراحت و روشنی این مسئله را در زمان خویش بیان ننموده و در اذهان شیعیان تثبیت ننمودند؟

پاسخ اجمالی آن است که بر فرض ثبوت این روایات، بر ما لازم است تکلیف خود را تشخیص دهیم و روایات معصومین (ع) را ردّ نکنیم و علم به تکلیف گذشتگان را به پروردگار جهانیان واگذار نماییم و آنچه نمی دانیم را پلی برای انکار آنچه می دانیم قرار ندهیم.

 

قسمت بعد را بخوانید

اشتراک گذاری
Share

1 comment on “مسیر تحقیق برای شناخت یمانیAdd yours →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *