ارتباط تنگاتنگ ظهور و چگونگی حکومت بعد از امام مهدی (ع)

وقتی با دوستان مؤمن که اهل علم و فضل هستند درباره یمانی و ظهور او سخن می گوییم، با تعجب و استبعاد زیادی مواجه می شویم، ولی وقتی مقداری از روایات و کلمات عالمان پیشین را با آنان در میان می گذاریم استبعادها کاسته شده و کم کم تصدیق می کنند این بحث یک مسئله ی علمی است که جا دارد درباره ی آن تحقیق شود.

حقیقت آن است که عدم انس با مباحث گسترده مهدویت و آنچه در کتب محدثین و علما درباره این موضوع مطرح است، مباحثه و تفاهم را دشوار می سازد. طبیعتا ممکن است شخصی در یک رشته اطلاعات بسیاری داشته باشد در عین حال در بحثی دیگر فاقد اطلاعات لازم باشد. می دانیم اطلاعات عموم مردم درباره ی حوادث ظهور بسیار اندک و متاسفانه مشوب با خرافات بسیاری است.

این مسئله درباره ی حوادث بعد از ظهور و قضیه رجعت شدیدتر است، تا جایی که کمتر کسی یافت می شود که اطلاعات مستند و دقیقی در این باره داشته باشد، با وجود اینکه روایات بسیار زیادی از معصومین در این موضوعات نقل شده است.

به اعتقاد ما این بحث، یعنی چگونکی استمرار حکومت عدل امام مهدی (ع)، تاثیر شگرف و تعیین کننده ای در پروسه ی ظهور و شکل گیری حوادث و فتنه های پیش از آن دارد. موضوعی که پیش از دعوت یمانی به هیچ وجه نمی دانستیم.

نیک می دانیم برای بسیاری از محقّقین، بررسی اقوال و وجوهی که در یک مسئله مطرح است در کنار بررسی ادله و شواهدِ مربوط، بسی آسان تر از مراجعه مستقیم به روایات است. آشنایی با نگرش عالمان پیشین، درباره حکومت مهدیین بعد از امام مهدی (ع) از استبعادها کاسته و مسیر مباحثه را کوتاه تر می نماید.

به عزیزان علاقمند توصیه می کنیم آنچه سیدمحمدصدر (ره) در مبحث «حکومت اولیاء صالح» بعد از امام مهدی در کتاب «تاریخ پس از ظهور» نگاشته را ملاحظه نمایند؛ ایشان بسیاری از شبهاتی که امروز مطرح است را پیش از دعوت یمانی پاسخ گفته اند، گرچه تمام آنچه این بزرگوار فرموده اند مورد تایید نیست. مقایسه این مطالب با آنچه در دعوت یمانی مطرح است برای انصار نیز خالی از لطف نیست. ایشان بحث جانشینان امام مهدی (ع) را همانند مرحوم علامه مجلسی و حرّ عاملی (ره) به شکل کوتاه و بعد از بحث رجعت مطرح کرده اند. این موضوع علی رغم عدم شیوع بین عموم، در کتب پژوهشکران محلّ بحث و نظر بوده است.

اشتراک گذاری
Share

0 comments on “ارتباط تنگاتنگ ظهور و چگونگی حکومت بعد از امام مهدی (ع)Add yours →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *